Usługi

Jak wygląda oczyszczanie ścieków przemysłowych?

Warto zdawać sobie sprawę, że rozwój źródeł gospodarki na całym świecie doprowadził do sytuacji, że zasoby naturalne z roku na rok są coraz bardziej eksploatowane. Konieczna jest odpowiednia kontrola zanieczyszczeń. Warto zatem wiedzieć jak wygląda utylizacja ścieków przemyłsowych.

Czym dokładnie są ścieki przemysłowe?

Według definicji znajdującej się w prawie wodnym ściekami przemysłowymi są ścieki, które nie tylko nie są ściekami bytowymi, ale również wodami roztopowymi czy opadowymi. Powstały one bowiem z prowadzoną przed dany zakład działalnością przemysłową, składową, handlową, transportową czy usługową.

Należy również zdawać sobie sprawę, że wszystkie ścieki, które są odprowadzane nie tylko bezpośrednio do środowiska, ale również do odpowiednich systemów kanalizacyjnych muszą za każdym razem spełniać określone przez prawo parametry związane z jakością. Warto podkreślić, że konieczne jest przede wszystkim oczyszczanie ścieków przemysłowych, które są zarówno bardzo toksyczne, jak i stanowią duże zagrożenie praktycznie dla całego ekosystemu.

Jak wygląda utylizacja ścieków przemyłsowych?

Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że proces oczyszczania nieczystości przemysłowego pochodzenia jest realizowany w kilku etapach. W pierwszej kolejności jest dekantacja, która polega dokładnie na tym, że fazy płynne cieczy charakteryzujące się różną gęstością będą układały się warstwami, a następnie zostają usuwane każda osobno. Drugim etapem będzie flotacja, która polega na tym, że musi nastąpić pobranie części strumienia podczyszczonej wody. Należy zaznaczyć, że woda ta jest napowietrzona różnego rodzaju drobnymi pęcherzykami powietrza, a także poddana bardzo wysokiemu ciśnieniu, zostaje wtryśnięta do specjalnego strumienia surowych ścieków.

W kolejnym etapie wspomniane pęcherzyki powietrza rozprężają się w miliony mikroskopijnej wielkości drobin, które są ogniskami kondensacji zanieczyszczeń zawieszonych w danym ścieku. Należy również zaznaczyć, że pęcherzyki powietrza rozprężają się, a następnie wynoszą na powierzchnię różnego rodzaju zanieczyszczenia. Tworzy się w ten sposób na powierzchni kożuch flotatu. W następnej kolejności dochodzi do strącania, czyli właściwego ustawienia wartości pH, które jest z kolei realizowane przez odpowiednie dodanie organicznych środków sedymentujących. W ten sposób dochodzi do wytrącenia zanieczyszczeń rozpuszczonych w wodzie, do których koniecznie należy zaliczyć m.in. węglowodory lekkie czy metale ciężkie.

Ostatnim etapem procesu utylizacji ścieków przemysłowych jest kłaczkowanie. Polega ono na tym, że wszystkie zawiesiny, które unoszą się w wodzie wiążą się w powłokę hydratową mikrokłaczków organicznych. Warto wiedzieć, że dodanie polimeru doprowadzi do rozrostu wspomnianych kłaczków przez ich łączenie do wielkości 1 cm. W rezultacie ścieki przemysłowe zostają nie tylko oczyszczone, ale również pozbawione toksycznych substancji, które mogłyby zanieczyszczać środowisko.

Wybrane dla Ciebie

Czytaj więcej