Jeszcze kilka lat temu na rynku królowały przede wszystkim popularne wyświetlacze LCD. W dzisiejszych czasach sytuacja nieco się zmieniła, dlatego też coraz więcej firm i klientów prywatnych stawia na wyświetlacze e-papierowe. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą bliżej poznać obie technologie i dowiedzieć się jednocześnie na którą z nich postawić.
Nieograniczone kąty widzenia
Firmy, które tworzą elektroniczne tablice informacyjne, banery reklamowe, czy elektroniczne wyświetlacze cen zwracają szczególną uwagę na kąty obserwacji, które wbrew pozorom odgrywają bardzo ważną rolę. Tradycyjne matryce ciekłokrystaliczne jak powszechnie wiadomo mogą stopniowo ograniczać kąty widzenia.
E papier zaprojektowany został z kolei w taki sposób, aby sprawiać wrażenie, że dany tekst jest tak naprawdę nadrukowany na wybraną powierzchnię. Z praktycznego punktu widzenia oglądanie wyświetlacza opartego na e-papierze pod dowolnym kątem, niczym nie różni się od oglądania zadrukowanych treści na zwykłym papierze.
Pobór energii
W przemyśle ogromną uwagę zwraca się również na pobór energii zwłaszcza, że rachunki za prąd z roku na rok są coraz większe. Między innymi dlatego też w ostatnim czasie bardzo mocno promuje się urządzenia eko do których śmiało można zaliczyć e papier.
Elektroniczny papier oparty jest na technologii bistabilnej EDP (ang. Electronic Paper Display). W dużym skrócie mówiąc każda pojedyncza komórka matrycy e-papierowej może występować w dwóch różnych stanach. Do utrzymania wybranego stanu nie jest potrzebna energia elektryczna. Pobór energii elektrycznej występuje dopiero w trakcie zmiany stanu położenie komórki.
Technologia EPD znajduje szerokie zastosowanie przede wszystkich w tych urządzeniach i aplikacjach, gdzie zmiany treści następują dość rzadko. Mowa tutaj między innymi o elektronicznym rozkładzie jazdy, elektronicznych cenach albo wyświetlaczach w inteligentnych zegarkach.
Atrakcyjne wymiary
E papier jak i również wyświetlacze LCD cenione są ze względu na niewielką grubość i bardzo niską wagę. Wspomniana powyżej technologia EPD nie wymaga używania dodatkowego podświetlenia, dzięki czemu cały moduł jest bardzo cienki. Na rynku można znaleźć nawet modele o grubości 1 mm.
Nowoczesne wyświetlacze e papier o niewielkiej grubości są bardzo uniwersalne i zdecydowanie wygodniejsze w codziennym użytkowaniu. Zgodnie z najnowszym wzornictwem przemysłowym w dzisiejszych czasach jest moda na prostotę i minimalizm.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem