E papier to innowacyjny materiał, dzięki któremu wiele z tradycyjnych mediów, które służą nam dziś do przekazywania informacji może wkrótce zniknąć. To bardzo popularna i często powtarzana opinia. Czy tak faktycznie jednak jest? Jak się wydaje technologia ta ma ogromny potencjał i możemy spodziewać się jeszcze wielu wynalazków z jej udziałem.
Co to jest e-papier?
E papier jest to rodzaj wyświetlacza, który imituje prawdziwy, naturalny papier. W założeniu e-papier powinien być ekranem bardzo cienkim tak jak faktyczna kartka papieru (albo przynajmniej porównywalnej grubości). W praktyce jednak wciąż jest daleko do realizacji takiego założenia i konstruktorzy koncentrują się dziś na innych celach.
Ekrany tego rodzaju, które produkowane są dziś, mają za zadanie przede wszystkim emitować właściwości zadrukowanego papieru. W przypadku klasycznych ekranów najbardziej problematyczny jest wpływ na wzrok czytającego. Rozwiązania, które zbliżają nas do stworzenia idealnego e papieru stosowane są dziś w czytnikach e-booków.
Czy e-papier zastąpi drukowaną prasę?
Pozostaje jednak zasadnicze pytanie, czyli to, czy e-papier zastąpi drukowaną prasę. Z jednej strony zalety, jakie mógłby on dawać są ogromne. E-papier eliminuje negatywny wpływ ekranu na wzrok, pozwala ograniczyć zużycie klasycznego papieru, a także zupełnie inaczej zachowuje się podczas użytkowania w dobrym i słabym oświetleniu. Rozwiązanie takie pozwoliłoby na nieograniczony dostęp do wielu tytułów jednocześnie.
Z drugiej jednak strony rozwiązania, które miały zastąpić prasę są już obecne na rynku i jak do tej pory nie przyniosły spodziewanej rewolucji. De facto nie jest do tego potrzebny e-papier. Najzwyklejszy tablet posiada cechy, dzięki którym mógłby wyprzeć papierową prasę. Jakkolwiek faktycznie w ciągu ostatnich lat ilość wydawanych tytułów zmniejszyła się, to wiele z nich trzyma się wciąż całkiem dobrze i nic nie wskazuje na to, by miały zniknąć ze sklepowych półek.
Potencjał e-papieru
E-papier pozostaje jednak materiałem o ogromnym potencjale. Obecnie ekrany wykorzystujące tę technologię mają zastosowanie głównie w czytnikach e-booków, ale z czasem liczba zastosowań wzrasta.
Wydaje się, że w najbliższej przyszłości nastąpić może przełom w metodach wytwarzania ekranów i uda się stworzyć e-papier bardzo cienki, giętki i – przede wszystkim – wytrzymały.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.