Maszyny i urządzenia

Osprzęt elektryczny podstawą bezpieczeństwa w domu

Domowe wyposażenie ma kilka zadań, jakie musi spełnić. Przede wszystkim musi być funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu. Nie może być też brzydkie, szpecące czy też niedopasowane do ogólnego wyglądu domu lub mieszkania. Elegancki, stylowy wygląd jest tym, czego życzy sobie większość użytkowników. Jest jednakże także jeszcze jeden parametr, które niezbędnie powinno spełniać wyposażenie każdego domu i mieszkania – bezpieczeństwo. Dotyczy to w szczególności tak newralgicznego elementu wyposażenia, jakim jest osprzęt elektryczny.

Osprzęt elektryczny niejedno ma imię

Pod nazwą osprzęt elektryczny przeciętny mieszkaniec domu rozumie kilka elementów. Sprowadzają się one przede wszystkim do oświetlenia, ale w jego poczet zaliczane są także kontakty elektryczne i gniazda elektryczne. Nie ma błędu w takim rozumowaniu, bowiem wymienione elementy z powodzeniem można zaliczyć do tej kategorii.

Warto jednakże spojrzeć na to zagadnienie z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowników. Postawienie tej tematyki w takim świetle karze skupić się przede wszystkim na elementach, z którymi domownicy mają częstą i bezpośrednią styczność. Każe to dojść do wniosku, iż o bezpieczeństwie osprzętu elektrycznego należy mówić przede wszystkim w przypadku kontaktów elektrycznych i gniazd elektrycznych. Co nie oznacza oczywiście, że chociażby w przypadku opraw oświetleniowych kwestie bezpieczeństwa można zignorować.

Gniazdko elektryczne gniazdku nierówne

Dokonując wybory osprzętu elektrycznego warto zatem zwrócić przede wszystkim uwagę na jakość materiałów, z jakich został wytworzony, solidność wykonania i spasowania jego poszczególnych elementów, a także na zastosowane w nich rodzaje połączeń i elementów ochronnych. Przyjrzenie się takim elementom już na starcie pozwoli na wyeliminowanie słabych jakościowo produktów, które potencjalnie mogą być niebezpieczne.

Dobrej jakości gniazdko elektryczne będzie wyposażone w solidne złącza przyłączeniowe do przewodów, oparte o uruchamiane dźwigniami zaciski, a nie o od dawna wykorzystywane śrubki i płytki zaciskowe. Warto także, aby gniazda elektryczne wyposażone były w bolec ochronny PE, który zabezpiecza użytkowników przed negatywnymi skutkami niekontrolowanego przebicia prądu.

Z kolei kontakty elektryczne, określane częściej mianem łączników, powinny być wyposażone w solidnie zamocowane przyciski o izolowanej powierzchni, a także – podobnie jak w przypadku gniazdek – w obsługiwane dźwigniami przyłącza do kabli.

Wybrane dla Ciebie

Czytaj więcej