Maszyny i urządzenia

Automatyczna kontrola linii produkcyjnych za pomocą sterownika PLC

Control po angielsku oznacza sterowanie. Sterownik w zautomatyzowanych systemach pełni funkcje kontrolne nad procesami fizycznymi zgodnie z założonym algorytmem, wykorzystując informacje otrzymywane z czujników i przesyłane do końcowych urządzeń. Każde urządzenie, działające automatycznie, ma w swoim składzie kontroler określający logikę działania.

Sterowniki PLC, tak nazywają się urządzenia sprawujące kontrolę?

Programowalne sterowniki PLC – środki techniczne służące do automatyzacji procesów technologicznych. Jest to elektroniczne urządzenie specjalistyczne działające w czasie rzeczywistym. Głównym trybem działania sterownika PLC jest jego długotrwałe autonomiczne użytkowanie, często w niesprzyjających warunkach środowiskowych, bez konserwacji i bez interwencji człowieka. Sterowniki PLC są zwykle używane do sterowania sekwencyjnymi procesami, wykorzystując wejścia i wyjścia do określania stanu obiektu i wydawania impulsów sterujących.

Początki sterowników PLC

Pierwszy na świecie programowalny sterownik logiczny pojawił się w połowie XX wieku. Był szafą wyposażoną w zestaw połączonych ze sobą przekaźników i styków, jego pamięć wynosiła tylko 4 kilobajty. Termin PLC wprowadził Allen-Bradley w 1971. Wraz z Richardem Morleyem jest twórcą sterowników PLC.

Co to jest programowalny sterownik logiczny?

Programowalny sterownik logiczny, to mikroprocesorowe urządzenie przeznaczone do gromadzenia, przekształcania, przetwarzania, przechowywania informacji i generowania poleceń sterujących, posiadające skończoną liczbę wejść i wyjść podłączonych do nich czujników, kluczy, siłowników do obiektu sterującego i przeznaczone jest do pracy w czasie rzeczywistym.

Programowanie za pomocą PLC

Programowane przez PLC odbywa się za pomocą specjalistycznych kompleksów. Obejmują one element graficzny i tekstowy.

Czym odróżniają się sterowniki PLC od innych urządzeń elektronicznych używanych do sterowania?

Sterowniki PLC mają wiele cech, które odróżniają je od innych urządzeń elektronicznych stosowanych w inżynierii mechanicznej:

w przeciwieństwie do mikro kontrolera (komputera jednoukładowego), jego domeną są zwykle zautomatyzowane procesy produkcji przemysłowej w kontekście zakładu produkcyjnego;

PLC są zorientowane na pracę z zespołami maszyn poprzez zaawansowane wprowadzanie sygnałów czujników i wysyłanie sygnałów do siłowników, zorientowanych na podejmowanie decyzji i sterowanie operatorem;

sterowniki PLC są wytwarzane jako niezależne produkty, oddzielne od urządzeń sterowanych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec

Wybrane dla Ciebie

Czytaj więcej