Rozliczając się z prowadzenia działalności gospodarczej, warto szukać optymalnych rozwiązań, które pozostawią jak najwięcej pieniędzy na firmowym koncie. Nowością w polskim systemie prawnym jest ulga IP BOX przysługująca przedsiębiorcom prowadzącym działalność badawczo-rozwojową i spełniającym określone przez ustawodawcę kryteria.
Jak działa oferowana przedsiębiorcom ulga IP BOX?
Ulga IP BOX obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku. Dedykowana jest podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową w zakresie nowych technologii. Jej zamierzeniem było przyciągnięcie nowych przedsiębiorców i stymulacja rynku innowacyjnych rozwiązań.Ulga jest bardzo atrakcyjna z punktu widzenia przedsiębiorcy, opodatkowanie na zasadach ogólnych lub podatek liniowy zastępuje bowiem opodatkowanie wysokości 5%. To pozwala na spore oszczędności w firmowym budżecie. Żeby skorzystać z preferencyjnego rozliczenia, trzeba jednak spełnić szereg kryteriów oraz uzyskać pozytywną opinię urzędu skarbowego.
Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby skorzystać z ulgi IP BOX?
Kto może skorzystać z preferencyjnego opodatkowania w wysokości 5%? Podstawowy warunek to oczywiście prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej, której podstawą jest twórczy charakter. To jednak nie wszystko. W ramach prowadzonej działalności należy wytworzyć kwalifikowane prawo własności intelektualnej (IP). Obowiązkowe jest również prowadzenie ewidencji gospodarczej wszystkich operacji w ramach dochodów, które kwalifikowane są jako uzyskane na bazie prawa własności intelektualnej. Warto wspomnieć również o tym, że przychody kwalifikowane w ten sposób jako IP muszą być uzyskiwane na terytorium Polski.
Kiedy warto skorzystać ze wsparcia prawnego?
Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy ich działalność może być kwalifikowana jako badawczo-rozwojowa i czy mają oni prawo skorzystać z nowego, preferencyjnego sposobu rozliczania. Na to pytanie najlepiej odpowie doświadczony prawnik lub specjalizujący się w tym zakresie księgowy. W razie wątpliwości pomogą oni także skierować zapytanie do właściwego Urzędu.Z pomocy prawnika czy księgowego warto skorzystać także na dalszym etapie, jeśli działalność zakwalifikuje się od ulgi – trzeba będzie zadbać o ewidencję gospodarczą oraz liczne formalności kwalifikujące do preferencyjnego rozliczania.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.