Oprogramowanie

SCADA – nadrzędny program w automatyce produkcyjnej

W systemach produkcyjnych bardzo dużą rolę odgrywa centralizacja. Program SCADA to narzędzie, które doskonale wpisuje się w tę specyfikę pracy. Można nawet powiedzieć, że jest to swoisty “mózg” systemu automatycznej produkcji, dzięki któremu wszystkie dane są przetwarzane w jednostce centralnej. Ale na tym rola tego programu się nie kończy!

Dane z zewnątrz, dane z wewnątrz

Jedną z najważniejszych funkcji programu jest możliwość przetwarzania danych w bardzo szerokim znaczeniu tego słowa. Dane te pobierane są z zewnątrz (od urządzeń wykonawczych) i od wewnątrz, w oparciu o wskazania konkretnych przyrządów pomocniczych (np. zaworów, instalacji pomiarowych itd.). Połączenie tych informacji ze sobą, daje olbrzymie możliwości w zakresie sterowania procesem produkcji.

Dane z urządzeń wykonawczych są “miksowane” z informacjami przekazywanymi przez wewnętrzne układy pomocnicze, dzięki czemu możliwe jest dostosowywanie pracy systemu do aktualnych potrzeb. Przykładowo, jeśli posuw maszyny ma zostać zwiększony, odpowiednia komenda musi zostać przesłana do zaworu pompy hydraulicznej.

Baza danych – brzmi tajemniczo?

Centralnym systemem oprogramowania SCADA jest baza danych. Jest to obszar pamięci, który przechowuje wszystkie niezbędne informacje dotyczące przebiegu procesu produkcyjnego, wykorzystanych w tym celu narzędzi itd. W bazie danych aktualizowane są na bieżąco wszystkie dane na temat urządzeń wchodzących w skład systemu, dzięki czemu można płynnie sterować całym tym układem.

Warto też podkreślić, że wspomniana baza danych pełni też rolę swoistego archiwum, w obrębie którego przechowywane są wszystkie informacje na temat zdarzeń przeszłych, które miały miejsce w obrębie systemu produkcyjnego. Na ich podstawie można łatwo wygenerować raport dotyczący pracy sprzętu, a także właściwości konkretnego procesu produkcyjnego.

Wizualizacja danych

Jedną z największych zalet systemu SCADA, jest możliwość przetwarzania danych całkowicie zwizualizowanych. Dzięki nim można w miarę łatwo przeanalizować pracę systemu i to bez konieczności analizy ciągów liczb. Dzięki przedstawieniu danych w postaci graficznej, ich późniejsze przetwarzanie jest dużo łatwiejsze.

Podsumowując, trudno sobie wyobrazić w pełni zautomatyzowany system produkcji, bez takiego właśnie oprogramowania. Zwłaszcza, że ułatwia ono kontrolę procesu produkcji, bez konieczności angażowania znacznych zasobów ludzkich i sprzętowych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.

Wybrane dla Ciebie

Czytaj więcej