Oprogramowanie

Czym jest RFID i jak właściwie działają czytniki RFID?

Do tej pory z pewnością słyszałeś szum wokół identyfikacji radiowej lub systemach RFID. Przedsiębiorstwa łańcucha dostaw na całym świecie używają go do poprawy swojej produktywności i zwiększenia zwrotu z inwestycji. Jednak wiele firm nadal nie ma pewności co do systemów RFID. Zastanawiają się, jaką technologię zawierają i jak faktycznie będą działać w ich magazynie lub centrum dystrybucyjnym.

Czym są dokładnie systemy RFID?

Systemy rfid to metoda zbierania danych, która polega na automatycznej identyfikacji obiektów za pomocą fal radiowych małej mocy. Dane są wysyłane i odbierane za pomocą systemu składającego się z tagów RFID, anteny, czytnika RFID i nadajnika-odbiornika.

Jak działa RFID?

Podobnie jak technologia kodów kreskowych, skaner RFID rozpoznaje lokalizacje i identyfikację oznaczonych przedmiotów — ale zamiast odczytywać odbicia światła laserowego od wydrukowanych etykiet z kodami kreskowymi, wykorzystuje częstotliwości radiowe o niskim poborze mocy do zbierania i przechowywania danych. W magazynie lub centrum dystrybucji technologia ta służy do automatyzacji gromadzenia danych. Transceiver odczytuje częstotliwości radiowe i przesyła je do znacznika RFID. Informacje identyfikacyjne są następnie przesyłane z małego chipa komputerowego osadzonego w tagu i przesyłane do czytnika RFID.

Oto kilka przydatnych cech i funkcji RFID:
• Tagi mogą wyzwalać alarmy po przeniesieniu
• Komunikacja między czytnikami a tagami nie jest uzależniona od orientacji• Dane mogą być automatycznie odczytywane i przechowywane
• Tagi mogą zawierać unikalne lub ustandaryzowane kody produktów
• Przedmioty mogą być indywidualnie oznakowane, ale odczytywane masowo
• Dane tagów są kompatybilne z systemami WMS i ERP
• Tagi są trudne do odtworzenia/podrobienia

Jaka jest różnica między skanerem RFID a technologią kodów kreskowych?

Kod kreskowy i RFID mają podobne funkcje, ale mają jedną wyraźną różnicę: interwencja człowieka lub „linia wzroku”. Odnosi się to do odległości między operatorem urządzenia gromadzącego dane (skanera kodów kreskowych lub czytnika RFID) a oznakowanym lub oznakowanym przedmiotem — innymi słowy, czy znajdują się wystarczająco blisko przedmiotu, aby go zobaczyć.

Aby uzyskać dobry odczyt kodu kreskowego, operatorzy muszą umieścić swój ręczny skaner w zasięgu wzroku przedmiotu. Aby zbierać dane za pomocą technologii RFID, operatorzy nie są tak ograniczeni – po prostu muszą znajdować się w zasięgu tagu. Oznacza to, że pracownicy mogą zbierać dane dotyczące dowolnego elementu w zasięgu odczytu bez fizycznego przemieszczania się z półki na półkę. Oznacza to również, że jednocześnie można odczytać więcej niż jedną pozycję. Z tych powodów wiele firm poszukuje RFID, aby dodać jeszcze więcej wartości do swoich działań.

Jakie są korzyści z używania RFID?

Dzięki RFID firmy z łańcucha dostaw mogą śledzić ruch swoich pozycji magazynowych i aktywów. Eliminując pracochłonne procesy śledzenia zapasów, które wymagają interwencji człowieka i zwiększając widoczność towarów i zasobów, RFID może pomóc firmom obniżyć koszty związane z produkcją, dystrybucją, zarządzaniem zapasami i śledzeniem zasobów.

RFID automatyzuje proces zbierania danych, dzięki czemu pracownicy mogą wyeliminować czasochłonne procedury i poświęcić więcej czasu na to, co ważne: obsługę klienta, wysyłkę i kompletację.

Zautomatyzowany system gromadzenia danych — zwłaszcza taki, który nie wymaga interwencji człowieka — zwiększa szybkość i dokładność, dzięki czemu pracownicy mogą zrobić więcej w krótszym czasie (i zrobić to dobrze za pierwszym razem). Z tego powodu RFID pozwala firmom obniżyć koszty pracy. Dzięki zwiększonej dokładności firmy mogą również zwiększyć swoją przepustowość, a tym samym obniżyć koszty przechowywania zapasów.

Wybrane dla Ciebie

Czytaj więcej