Maszyny i urządzenia

Jak działają tranzystory?

Tranzystory można znaleźć niemal w każdym urządzeniu elektronicznym. Począwszy od pilota do telewizora, przez zegarek na rękę, na komputerach i smartfonach kończąc. Zastąpiły one lampy elektronowe, które były wykorzystywane do lat sześćdziesiątych XX wieku. Dziś sprawdzimy do czego służą te Podstawowe elementy elektroniczne, w jaki sposób używa się ich w układach i dlaczego trudno byłoby się bez nich obyć.

Zasada działania tranzystorów

Typowi przedstawiciele grupy tytułowych komponentów elektronicznych to tak zwane tranzystory bipolarne. Istnieją również bardziej zaawansowane wersje IGBT oraz Mosfet, które służą do szerszych zastosowań. Niemniej najbardziej typowe tranzystory to elementy elektroniczne, których zadaniem jest wzmacnianie sygnałów. Pomiędzy bazę a emiter wpuszczony zostaje sygnał słaby, a następnie między kolektorem a emiterem możliwe jest uzyskanie o wiele mocniejszego sygnału. Dlatego też tranzystory są tak chętnie wykorzystywane w radiach i telewizorach, gdzie konieczne jest wzmocnienie sygnału antenowego tak, by nadawał się on do wyświetlenia na ekranie.

Jak podłączyć tranzystor?

Wspomnieliśmy już jakie wyprowadzenia posiadają tytułowe komponenty elektroniczne. Jest to baza, emiter oraz kolektor. Tworzą one dwa niezależne obwody, w których natężenie płynącego prądu jest zależne od siebie, z odpowiednim jego wzmocnieniem. Tranzystory nie muszą jednak funkcjonować tylko jako wzmacniacze sygnału, można również za ich pomocą włączać i wyłączać obwody o niskim prądzie. Obwód taki powinien znajdować się między kolektorem a emiterem. Jeżeli pomiędzy bazę a emiter nie zostanie podane żadne napięcie, to element elektroniczny będzie w fazie “zatkania”, czyli nie przepuści prądu dalej. Jeżeli na bazę zostanie podane na tyle duże napięcie, że tranzystor wejdzie w fazę nasycenia, na złączy kolektor-emiter będzie możliwy pełny przepływ energii elektrycznej.

Specjalne rodzaje tranzystorów

Czasami elementy elektroniczne są rozmieszczone w układzie w taki sposób, że ewentualne zwarcie na obwodzie roboczym tranzystora mogłoby uszkodzić obwód sterujący. Wtedy stosuje się specjalną jego wersję, jaką jest fototranzystor. Dzięki temu nie występuje żadne połączenie galwaniczne między złączami baza-emiter i kolektor-emiter. Zabezpiecza to obwód sterujący przed ewentualnym uszkodzeniem na skutek zwarcia bądź innych anomalii, które mogłyby zniszczyć tranzystor bądź inne komponenty elektroniczne układu.

Wybrane dla Ciebie

Czytaj więcej