Maszyny i urządzenia

Czujniki do siłowników – co wziąć pod uwagę podczas zakupu?

Czujniki do siłowników w sposób bezkontaktowy mają za zadanie określić dokładne położenie tłoka zarówno w cylindrach, jak również chwytakach. W związku z tym wybór właściwego czujnika nie należy do zadań najprostszych, zwłaszcza kiedy pojęcie na ich temat jest znikome.

Co to jest czujnik do siłownika?

Na pytanie, czym jest czujnik do siłownika nie trzeba odpowiadać zbyt obszernie. Czujnik ma jedno zadanie, którym określa się rozpoznanie położenia tłoka. Dlatego też niejednokrotnie wykorzystywany jest do tworzenia mniej lub bardziej skomplikowanych układów sterujących bądź diagnostycznych. Jednak żeby wszystko sprawnie zadziałało, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z pojęciem siłownika.

Czym zatem jest siłownik?

Krótko mówiąc, mianem siłownika określa się urządzenia wykonawcze, gdzie energia czynnika roboczego przekształcana jest w energię mechaniczną tzw. skoku. Skokiem natomiast nazywa się ruch postępowy, kątowy bądź krzywoliniowy, jaki następuje wewnątrz siłownika w skutek zmian energii.

Rodzaje siłowników

Mówiąc o siłownikach, nie można ograniczać się do jednego rodzaju. Siłowniki bowiem można rozgraniczyć zarówno ze względu na rodzaj wykonywanego ruchu (skoku), budowy, ale także medium. Te ostatnie z kolei rozdzielić można na hydrauliczne, elektryczne i pneumatyczne.

Siłowniki pneumatyczne są stosowane w sposób wyjątkowo powszechny, gdyż jego głównym zastosowaniem jest wprawianie maszyn w ruch. W związku z tym, że maszyny te mają przede wszystkim za zadanie zastąpienie działalności ludzkiej na poświęconym im stanowisku, działają one głównie w sposób jednostajny. Ogromnym plusem jest czynnik wprawiający maszynę w ruch, czyli sprężone powietrze. Jest ono niemal wszechobecne, dzięki czemu siłowniki te są stosowane w licznych branżach przemysłowych. Co więcej, nie wytwarzają one tyle zanieczyszczeń, co inne siłowniki.

Silnik elektryczny działa na zasadzie przypominającej silnik obrotowy. Najczęściej spotykane silniki elektryczne to silniki indukcyjne. Silniki te wytwarzają ruch postępowy i nie wymagają użytkowania przekładni. Właściwością tego silnika, która jest ogromnym plusem, to idealnie cicha praca oraz proste sterowanie.

Nie wolno pominąć silników hydraulicznych, zawdzięczającym nazwę czynnikowi wprawiającemu tłok w ruch. Ciecz wtłaczana do przestrzeni roboczej wprawia tłok w ruch posuwisty.

Czujniki do siłowników – jak wybrać?

Decydując się na zakup czujnika do siłowników należy zwrócić uwagę na wiele istotnych czynników. Jest to bez wątpienia wynikiem ogólnej dostępności czujników przemysłowych na rynku oraz ich szerokiego asortymentu.

Chcąc nabyć jak najlepszy model należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak temperatura otoczenia czy czas reakcji. Nie bez znaczenia także okażą się tutaj takie kwestie jak parametry techniczne, czyli wymiary czujnika oraz sposób jego montażu.

Dobrze, kiedy decydując się na wybór jednego czujnika, można przetestować go we współpracy z dedykowaną maszyną bądź elementem wykonawczym.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Czujniki do siłowników.

Wybrane dla Ciebie

Czytaj więcej