Rosnące wymagania rynku mobilizują właścicieli firm do poszukiwania nowych, coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań – sprawne działanie przedsiębiorstwa zależy między innymi do stopnia jego zautomatyzowania oraz prawidłowego obiegu informacji.
Na czym polega programowanie PLC?
Programowanie PLC to niezwykle popularne rozwiązanie, dzięki któremu możliwym staje się kompleksowa, automatyczna kontrola zadań wykonywanych zarówno przez pojedyncze maszyny, jak i całe systemy.
PLC czyli Programowalny Sterownik Logiczny odpowiada nie tylko za nadzorowanie funkcjonowania maszyny, ale także za diagnostykę pojawiających się problemów. Urządzenia te bazują na specjalnych algorytmach, funkcjonujących w oparciu o informacje płynące z sygnałów dostarczanych przez maszynę wyjściową.
Główne zadanie programistów PLC
Jednym z najważniejszych zadań programistów PLC jest stworzenie poprawnie funkcjonującego programu, który będzie w stanie samodzielnie sterować działaniem maszyny. Wyeliminowanie czynnika ludzkiego, a tym samym zminimalizowanie ryzyka błędu ma doprowadzić do stworzenia kompletnego i całkowicie autonomicznego systemu zdolnego do nieprzerwanego wykonywanie powierzonych zadań.
Specjaliści programowania PLC, oprócz projektowania odpowiednich algorytmów, zajmują się także konserwacją i nadzorowaniem działania danego systemu, pełniąc bardzo ważną rolę w całym procesie diagnostyki błędów. Dodatkowo lokalizowanie i usuwanie problemów przyczynia się do zwiększenia sprawności systemu, umożliwiając jego ciągły rozwój.
Kiedy zdecydować się na automatyzację procesów?
Automatyzacja procesów zachodzących w firmie to bardzo istotna kwestia, bez której niemożliwym staje się szybki i prężny rozwój przedsiębiorstwa. Dodatkowo zalety płynące z zastosowania programowania PLC takie jak wzrost wydajności czy zminimalizowanie ryzyka błędu mają ogromny wpływ na jakość oraz zyski firmy.
Z nowoczesnych technologii powinni skorzystać przede wszystkim przedsiębiorcy, którym zależy na powiększeniu zasięgów firmy – automatyzacja może okazać się niezbędna szczególnie w przypadku firm zajmujących się produkcją masową, przeznaczoną dla szerokiego grona odbiorców.
Ponadto warto pamiętać o tym, że dzięki automatyzacji możliwym staje się utrzymanie płynności produkcji, mające ogromny wpływ na terminową realizację zleceń.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.