Komputery

Ogniwo do baterii – czyli z czego składa się akumulator w laptopie

Wydajna i sprawna bateria to bardzo ważny element każdego laptopa. To właśnie dzięki dobrej baterii możliwym staje się efektywne korzystanie z komputera, nawet w miejscach pozbawionych dostępu do energii elektrycznej.

Z czego składa się bateria w laptopie?

Najważniejszym ze składników komputerowego akumulatora są bez wątpienia ogniwa. Ogniwo do baterii odpowiada za jej pojemność – im większa liczba dobrej jakości ogniw, tym większa wydajność komputera.

Ogniwo do baterii najczęściej przyjmuje cylindryczną formę – w jego skład wchodzą elektrody, separator i elektrolit. Poszczególne ogniwa mogą różnić się pomiędzy sobą właściwościami chemicznymi, co ma duży wpływ na ich wydajność oraz żywotność.

Oprócz ogniw w akumulatorze laptopa można znaleźć także płytkę z elektroniką, która odpowiada za zabezpieczenie baterii przed przeładowaniem, a także przed nadmiernym rozładowaniem.

Wymiana baterii – o czym pamiętać?

Osoby noszące się z zamiarem wymiany baterii w laptopie powinny pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze zwiększenie wydajności akumulatora jest możliwe poprzez zainstalowanie dodatkowych ogniw lub przez montaż komponentów lepszej jakości.

W przypadku dodania do baterii nowych ogniw trzeba liczyć się z tym, że akumulator zmieni swój pierwotny wygląd i koniecznym może okazać się jego poszerzenie w dół lub w tył.

Przy wymianie baterii do laptopa warto wystrzegać się kupowania tańszych, niesprawdzonych zamienników. Słabej jakości akumulator może ulec szybkiemu wyeksploatowaniu, co pociągnie za sobą konieczność zakupu nowego sprzętu.

Utylizacja baterii – podstawowe zasady

Bateria z laptopa musi zostać poddana procesowi utylizacji. Wyrzucanie akumulatora na zwykły śmietnik nie tylko stanowi ogromne zagrożenie dla środowiska, ale jest również niezgodne z prawem.

Zużytą baterię można oddać do sklepu z elektroniką lub do specjalnego punktu zbioru odpadów. Przed oddaniem baterii do utylizacji należy przechowywać ją w suchym, zacienionym miejscu, z dala od źródeł wysokiej temperatury.

Dodatkowo pod żadnym pozorem nie można nakłuwać, rozbijać czy rozkręcać zużytej baterii – działania te mogłyby doprowadzić do nagromadzenia i wycieku niebezpiecznych gazów.

Wybrane dla Ciebie

Czytaj więcej