Zapewne każdy z nas słyszał o diodzie. Obecnie są one wyjątkowo popularne w żarówkach do oświetlania pomieszczeń domów i mieszkań, a nawet w lampach ulicznych. Tam jednak mamy do czynienia z diodami świecącymi, a jest to tylko jedna z odmian. Sprawdzamy jaką rolę pełnią diody w elektronice.
Dioda – sposób działania
Działanie tego podzespołu elektronicznego jest niezwykle proste, a jednocześnie bez diod nie byłoby możliwe rozwinięcie się elektroniki w ogóle. Otóż stanowią one swoisty zawór, który pozwala na przepływ prądu tylko w jedną stronę. Elementy elektroniczne tego typu są bardzo małe, posiadają cylindryczny kształt i są czarne. Po jednej stronie znajdziemy szare oznaczenie, którego rolą jest wskazanie strony po której znajduje się katoda. Przepływ prądu podanego na to wyprowadzenie nie jest możliwy. Jeżeli natomiast napięcie podłączymy do drugiego wyprowadzenia czyli anody, prąd będzie mógł swobodnie popłynąć. Diody to absolutnie podstawowe elementy elektroniczne, bez których niemożliwe byłoby zbudowanie jakiegokolwiek układu. Służą chociażby do prostowania prądu przemiennego obecnego w sieci energetycznej i jego zamiany na prąd stały, na którym pracuje większość urządzeń. Również w przypadku sprzętu zasilanego z baterii pełnią one ważną funkcję zabezpieczającą elektronikę przed uszkodzeniem, w razie gdyby przez pomyłkę bateria została włożona odwrotnie.
Diody w mostku prostowniczym
Bardzo ważną funkcją diod jest ich wykorzystanie do prostowania napięcia przemiennego bądź innego o zmiennej charakterystyce. Niezmiernie popularnym rozwiązaniem jest wykonywanie tzw. mostka Graetza, czyli wykorzystanie czterech diod spolaryzowanych w odpowiednim kierunku. Wykorzystując dodatkowo inne elementy elektroniczne, takie jak kondensator o odpowiedniej pojemności, otrzymamy na wyjściu napięcie stałe bez tętnień.
Czym są diody świecące?
Dioda typu LED to specjalna odmiana, która ma zdolność emisji światła. Wciąż jednak zachowuje charakterystykę taką samą, jak podstawowe elementy elektroniczne z których się wywodzi. Przewodzi prąd w jedną stronę z odpowiednim spadkiem napięcia. Jednak najistotniejszy jest fakt, że jest to wyjątkowo ekonomiczne źródło światła, co oznacza że dostarczając niewiele mocy otrzymujemy go całkiem pokaźną ilość. Ten fenomen wykorzystano w lampach i żarówkach LED, która można dziś kupić w każdym sklepie.