„Siedzenie” przed ekranem różnych urządzeń elektronicznych stało się normą. Obecnie nie można się rozstać z połączeniem sieciowym, a także z urządzeniem, na którym jest ono dostępne. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak szkodliwe może być notoryczne korzystanie z tej technologii. „Zdrową” alternatywą jest e papier.
E papier to pigment, a nie piksele
Korzystając z e papieru, można czytać cyfrowe teksty na przeznaczonym do tego e-czytniku. Urządzenie to działa zupełnie inaczej niż, chociażby tablet, który pod względem wizualnym jest najbardziej zbliżonym sprzętem. Jednak na tym podobieństwa się kończą. Tablet można porównać do mniejszej wersji popularnego komputera. Natomiast e-czytnik przypomina bardziej czytnik kodów kreskowych.
W e-czytniku wykorzystuje się specjalny pigment w białym i czarnym kolorze, który nie podrażnia wzroku. Nawet jeśli czyta się e-publikację przez wiele godzin, nie zaczynają swędzieć kąciki oczu. Zupełnie inaczej jest w przypadku tabletów, laptopów, czy smartfonów, gdzie takie zjawisko nie jest dość powszechne. Zapalenie spojówek to poważny problem, który uniemożliwia wykonywanie codziennych zadań.
Dzisiaj pracuje się głównie przed ekranem monitora. Dlatego ani pracodawca, ani pracownik nie mogą dopuścić do tego, by takie problemy zdrowotne pokrzyżowały zawodowe plany. E-czytnik pozwala odczytać praktycznie każdy e papier. Sprzęt ten jest zatem doskonałym zamiennikiem dla smartfonów, czy tabletów, z których korzystało się dotychczas.
Czytanie e papieru nie naraża na kontakt z niebieskim światłem
Niebieskie światło, czy niebieskie promieniowanie – jakby nie nazywać tego zjawiska, ma ono bardzo szkodliwy wpływ na wzrok. Za każdym razem, gdy ktoś długo wpatruje się w ekran urządzenia typu laptop, smartfon, czy tablet, jest narażony na ciągły kontakt z niebieskim światłem. Wpatrując się nieustannie w ekran monitora, można zauważyć, że po pewnym czasie wzrok zaczyna się męczyć.
Pojawiają się przy tym problemy z koncentracją, a nawet można poczuć się sennym lub znużonym. Cierpi na tym jasność, z jaką przyswaja się informacje, a więc i efektywność w pracy, jaką się wykonuje.
Nie można jednak pomijać kwestii najważniejszej, czyli jaki to ma wpływ na wzrok. Codziennie powtarza się przedstawiony powyżej schemat? Któregoś dnia użytkownik takich urządzeń będzie zmuszony m.in. powiększyć czcionkę, żeby móc wykonać daną czynność. By tego uniknąć, najlepiej zainwestować w e papier, a później czytać go wyłącznie na przeznaczonym do tego e-czytniku.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.