Coraz bardziej rozwijająca się globalna gospodarka wymusza na uczestnikach obrotu międzynarodowego usystematyzowania i uporządkowania wszystkich czynności logistycznych, aby móc bez problemów koordynować działalności. Ułatwienie przepływów w ruchu międzynarodowym umożliwiają etykiety logistyczne gs1.
Czym są etykiety logistyczne gs1?
W obrocie międzynarodowym ogromnej ilości towarów wprowadzono jednolite standardy, co do oznaczania poszczególnych grup towarowych, ich przynależności branżowej, a także krajów pochodzenia.
Do tego celu służą etykiety logistyczne gs1, które zawierają wszystkie niezbędne informacje w formie kodów kreskowych, które są odczytywane bez problemów przez wszystkich uczestników rynku, bez względu na używany język.
Nazwa etykiet logistycznych oznaczonych symbolem gs1 pochodzi od nazwy międzynarodowej organizacji światowego handlu, która jest gwarantem rzetelności i dotrzymywania określonych standardów towarowych.
Jakie informacje zawierają oznaczenia logistyczne gs1?
Każda etykieta logistyczna w standardzie gs1 zawiera szereg podstawowych informacji o towarze, które jednak są niezwykle istotne z punktu widzenia zarówno podmiotów uczestniczących na każdym etapie obrotu handlowego, jak i dla odbiorców hurtowych oraz detalicznych.
Do tego rodzaju informacji należą między innymi nazwa i adres producenta, logo dostawcy, data przydatności do spożycia, data produkcji, numer partii, ilość produktu w opakowaniu zbiorczym i inne bardzo ważne elementy.
Każda partia towaru oznaczona etykietą logistyczną gs1 może być uznana za prawidłowo wprowadzoną do obrotu, a przez to sprawdzoną pod względem ilości i jakości.
Jakie korzyści generuje wprowadzenie etykiet logistycznych organizacji gs1?
Można śmiało powiedzieć na podstawie obserwacji logistyki towarów, że zastosowanie standardowych etykiet logistycznych w systemie gs1 jest bardzo korzystne zarówno dla producentów, operatorów logistycznych, jak i dla odbiorców detalicznych i hurtowych.
Oznakowanie towarów pozwala na stałe monitorowanie przepływu towarów, na oszczędność czasu i kosztów związanych z przyjęciem, wydaniem oraz inwentaryzacją poszczególnych asortymentów.
Automatyczny odczyt etykiet, którymi oznakowane są partie towarów za pomocą czytników pozwala na ich identyfikację, szybkie zlokalizowanie w magazynie, a także lepsze kontakty z kontrahentami. W olbrzymim stopniu skraca się czas czynności logistycznych.