Maszyny i urządzenia

Gdzie i do czego stosuje się roboty w przemyśle?

W przemyśle już o ponad pół wieku można zauważyć coraz większą robotyzację. Trudo się temu dziwić, skoro powszechnie wiadomo, że wykorzystanie wysoce wyspecjalizowanych maszyn pozwala zmniejszyć koszty, lub zwyczajnie zwiększyć moce produkcyjne. Jest wiele powodów, dla których warto stawiać na roboty przemysłowe.

Jakie branże stosują już roboty

Robotyzacja dotarła już do ośrodków badawczych, medycznych i wojska. Jednak roboty w coraz większym stopniu znajdują swoje miejsce w przemyśle. Nie są to humanoidy rodem z ekranów kinowych, ale maszyny które wyręczają pracowników produkcyjnych z najbardziej żmudnych, lub niebezpiecznych, zajęć.

Roboty to już nie tylko branża motoryzacyjna. Choć to właśnie ta branża najbardziej kojarzy się z wysoko wyspecjalizowanymi liniami produkcyjnymi, obsługiwanymi niemal wyłącznie przez roboty. Roboty przemysłowe coraz częściej spotykane są także w branży spożywczej, czy nawet meblarskiej. Ale szczególnie intensywnie korzysta z nich przemysł związany z elektroniką, a także ten produkujący różne produkty z tworzyw sztucznych czy metalu.

Korzyści wynikające ze stosowanie robotów przemysłowych?

Celem robotyzacji jest optymalizacja procesów przemysłowych, rozumiana zarówno jako zwiększenie zyskowności, jak i skrócenie czasu ich trwania. Możliwe jest to z dwóch powodów: roboty nie męczą się, nie nużą i mogą pracować całą dobę i to 7 dni w tygodniu. Powala to przesunąć zasoby ludzkie do chociażby do bardziej kreatywnych czynności.

Jednak w coraz większej liczbie branż stosowanie robotów nie jest tylko kwestią zwiększenia zyskowności, ale i przetrwania. Trudności w pozyskaniu odpowiednich pracowników, czy też większe zaawansowanie technologiczne wśród konkurencji na rynku sprawia, że wykorzystanie robotów przemysłowych coraz częściej staje koniecznością.

Jak działają roboty przemysłowe?

Roboty przemysłowe to wyspecjalizowane maszyny, które w łatwy sposób można zaprogramować do wykonywania określonych czynności. Najczęściej są to maszyny stacjonarne, wyposażone w chwytaki, noże czy inne wyspecjalizowane narzędzia.

Praca robota określona jest przez odpowiednio zaprogramowany układ sterowania. Dostępnym obecnie robotom można w pełni programować wszystkie ruchy, ale coraz częściej takie maszyny wykorzystują też sztuczną inteligencję, dzięki czemu części ich pracy może być wykonywana w pewnym zakresie autonomicznie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.

Wybrane dla Ciebie

Czytaj więcej