Produkcje różnorodnych towarów, które odbywają się na skalę masową, wymagają wielu rąk do pracy, szybkości, precyzji i dokładności. Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają na zastosowanie w tych procesach specjalnych urządzeń, które znacznie usprawnią poszczególne etapy. Jednym z takich rozwiązać są roboty kartezjańskie.
Maszyny wielozadaniowe
Aby zoptymalizować produkcję, coraz więcej zakładów produkcyjnych decyduje się na nowoczesne rozwiązania technologiczne. Są to różnorodne urządzenia, które nie tylko ułatwiają pracę, ale również zastępują pracę ludzkich rąk czy nóg. Pracownik w tym czasie może wykonywać zupełnie inne zadania, a cały proces i tak będzie odbywał się sprawnie i szybko.
Jednym z takich urządzeń są roboty kartezjańskie. To nic innego jak nowoczesne technologicznie roboty przemysłowe, które składają się z kombinacji kilku osi liniowych. Ich głównym zadanie jest realizacja wielowymiarowego ruchu, jaki odbywa się podczas procesów produkcyjnych.
Do czego używane są roboty kartezjańskie?
Tego rodzaju roboty przemysłowe mogą być wykorzystywane do różnorodnych celów. Są między innymi popularnym rozwiązaniem do przenoszenia różnorakich materiałów na liniach produkcyjnych. Nie musi się więc odbywać to siłą ludzkich rąk, ale jest całkowicie zautomatyzowanym procesem.
Roboty kartezjańskie wykorzystywane są także na etapach pakowania, dozowania, transportu pojedynczych elementów lub większych ładunków. Mogą działać również w obrębie pozycjonowania, skanowania, jako stanowiska pomiarowe oraz jako możliwość pełnej automatyzacji procesów produkcyjnych.
Właściwości i rodzaje
Roboty kartezjańskie dostępne są w wielu wersjach i odmianach. Są to między innymi roboty liniowe, niskoprofilowe oraz przestrzenne. Każda z tych wersji opiera się na nieco innym systemie pracy. Roboty kartezjańskie liniowe stosowane są na przykład w pionowych płaszczyznach roboczych.
W robotach kartezjańskich niskoprofilowych ruch realizowany jest
w kierunakch XY. Natomiast roboty przemysłowe przestrzenne to zazwyczaj 3-osiowe roboty z ruchem, który jest realizowany na zasadzie XYZ. W tym wypadku możliwe jest zastosowanie dodatkowych osi. Dzięki temu procesy produkcyjne odbywają się znacznie sprawniej.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.