Jedną z nowoczesnych technologii wykorzystywanych m.in. w obiektach z dużymi zbiorami czy w instytucjach, placówkach edukacyjnych jest technologia RFID. Przydaje się do lokalizowania, ewidencjonowania i ogólnie do zarządzania zasobami w różnej postaci. Obiektem w tym znaczeniu może być materiał, budynek, pojazd czy nawet człowiek.
Rejestrowanie i ewidencjonowanie
Można wykorzystać technologię RFID w związku z każdym większym skupiskiem osób, albo też przy okazji ważnych wydarzeń, w których bierze udział duża grupa. Podobne zastosowanie ma miejsce na uczelniach wyższych bądź innych placówkach, w firmach i wszędzie tam, gdzie zatrudnionych lub uczestniczących jest całkiem sporo. System pracuje bezpiecznie i wydajnie. Dane są szyfrowane, nie należy się więc obawiać
W opisanym przypadku osoba jest traktowana przez system jako obiekt. Posiada oznaczenie – w systemach RFID określa się je mianem etykiety. Oznaczenie może być np. imieniem i nazwiskiem, ale też dowolnym pseudonimem lub jakimś kodem. Powinno być unikalne, dzięki czemu obiekty nie dublują się i można łatwo je zliczać, zarządzać nimi, przypisywać do różnych grup itd.
Zastosowanie RFID w logistyce i handlu
Możliwości technologii RFID przydają się w wielu innych dziedzinach. Warto wspomnieć logistykę, organizację transportu i dostaw różnych produktów do wielu różnych miejsc. Poprawne oznaczenia i łatwość zarządzania danymi sprawiają, że można dużo łatwiej i sprawniej rozplanowywać trasy, załadunki, lepiej odnajdywać potrzebne towary. Centralizacja systemu nie wymaga zatrudniania wielu dodatkowych pracowników.
Bardzo podobnie wygląda to w handlu. Technologia rfid pozwala na efektowne zarządzanie towarami, łatwe odszukiwanie, gdzie się co znajduje – szczególnie w większych magazynach, składach i oczywiście sklepach. Wdrożenie systemu działającego w technologii RFID pozwala znacznie wszystko przyspieszyć. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń, specjalistycznego oprogramowania można osiągnąć połączenie bezpieczeństwa z szybką i skuteczną pracą.