Wybór właściwie dopasowanego systemu montażowego ma duży wpływ na trwałość oraz bezpieczeństwo instalacji na dachu. Z tego powodu ważne jest zdecydowanie się na wybór maksymalnie dopasowanego systemu mocowania paneli fotowoltaicznych.
Rodzaje pokrycia dachów a typ mocowania
Do najczęściej stosowanych w domach jednorodzinnych w Polsce dachów zaliczają się te o skośnej konstrukcji. Do popularnych materiałów do pokrycia dachu skośnego zaliczają się dachówki ceramiczne lub betonowe. Są to najbardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne materiały. Jednak są one również najcięższym materiałem. Jeśli na dachu znajdują się dachówki ceramiczne, betonowe wówczas wykorzystywane są systemy mocowania paneli fotowoltaicznych, gdzie na panele mocuje się do krokwi. Nie wykorzystuje się do tego celu śrub, ale specjalnych, regulowanych uchwytów. Gdy na dachu zastosowana została blacho dachówka wówczas często korzysta się z systemów mocowania paneli fotowoltaicznych opartych na aluminiowych szynach montażowych. Jednocześnie wykorzystywane są śruby z dwoma gwintami.
Dachówki i blachy
Decydując się na zastosowanie do pokrycia dachu blachy trapezowej trzeba brać pod uwagę, że systemy mocowania paneli fotowoltaicznych będą opierać się na specjalnych szynach. Jest ona montowana na trzech garbach blach trapezowych. Do mocowania wykorzystywane są blachowkręty. Jeśli dach jest równy, wówczas możliwe jest stosowania jedynie krótkich odcinków szyn, co jest jedną z zalet takiego typu systemów mocowania paneli fotowoltaicznych. Gdy na dachu wykorzystana została dachówka typu karpiówka wówczas system mocowania paneli fotowoltaicznych jest podobny do tego stosowanego przy dachówkach ceramicznych. Natomiast różnicą jest wykorzystanie specjalnych, wyprofilowanych uchwytów. Są one odpowiednio dopasowane do tego typu materiałów do pokrycia dachów.
Właściwości systemów mocowań
Stosowane obecnie systemy mocowań są:
– wykonywane ze stali nierdzewnej lub aluminium,
– odporne na korozję,
– wytrzymałe na trudne warunki pogodowe. Postawienie na wysokiej jakości materiały, z których wykonane są systemy mocowań, to możliwość stworzenia trwałej konstrukcji. Pozwala to znacznie ograniczyć ryzyko pojawiania się uszkodzeń w konstrukcji systemów mocowań.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy