Coraz większą popularnością cieszy się technologia EPD, którą większość osób korzysta z e papieru. Możliwe jest wyświetlanie tekstu czy obrazu na ekranach, które pozostają w pełni czytelne nawet w przypadku skręceniach na ich powierzchnie światła, a wszystko to przy niewielkim zużyciu energii.
E papier – jak to powstaje?
Postęp technologiczny sprawił, ze znalazła się alternatywą dla tradycyjnej kartki papieru. Mowa jest tutaj o e-papierze, który na pierwszy rzut oka z większej dolegliwości przypomina zwykły papier. Wyświetlacze wyposażone w technologię EPD zawierają białe i czarne cząsteczki, które znajdują się w specjalnym płynie wyglądającym jak atrament. Pod wpływem ładunku elektrycznego następuje ruch cząsteczek i ich przyciąganie, czego skutek jest tworzenia się pikseli formujących się w litery/obrazy.
E-papier można spotkać pod wieloma postaciami – plakietek, identyfikatorów, metek z cenami, stacji pogodowych, rozkładów jazdy, tablic zdrowia pacjenta przy łóżkach szpitalnych itd.
Co przemawia za e papierem?
Nie trudno jest się pewnie domyśleć, że e papier ma wiele zalet. Bardzo ważne jest to, że w jego przypadku nie zachodzi zjawisko męczliwości oczu. Nic więc dziwnego, że świetnie sprawdza się w czytnikach e-booków. Jest to dużo lepsze rozwiązanie od ekranów smartfonów i tabletów. Wykorzystanie technologii EPD w ekranach sprawia, że nie trzeba instalować w nich dodatkowego podświetlenia. Nawet przy długotrwałym użytkowaniu i wpatrywaniu się w ekran, pozostają takie same odczucia jak podczas czytania tradycyjnej książki w formie papierowej.
Niezaprzeczalną zaletą e papieru jest to, że jest to rozwiązanie energooszczędne. Tam, gdzie zastosowano technologię EPD, można liczyć na niski pobór prądu. Pomimo tego, że na ekranie wyświetlane są całodobowo treści, energia pobierana jest wyłącznie podczas zmiany obrazu. Pobór prądu ma miejsce tylko podczas wymuszonego ruchu cząsteczek.
Wszystko ma też swoje słabe strony
Bez wątpienia e papier jest czymś, czym warto się zainteresować, chociażby ze względu na energooszczędność i niezawodność. Technologia EPD ma wiele zalet, ale trzeba mieć na uwadze również pewne minusy. Zaliczyć można do nich kwestię kontrastu, która nadal pozostawia wiele do życzenia. Cały czas trwają jednak prace i technologia jest udoskonalana.
W wielu przypadkach kwestia kontrastu nie jest nadrzędna i w niczym nie przeszkadza. Przykładem są rozkłady jazdy na przystankach komunikacji miejskiej czy w czytnikach e-booków. Minusem w przypadku e-papieru może być jeszcze uboga gama kolorystyczna. Zwykle wyświetlacze są w wersji czarno-białej. Te kolorowe są droższe i nie odwzorowują idealnie rzeczywistych barw.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.