Usługi

Węglik spiekany i jego sprzedaż

Węglik spiekany jest to wytrzymały materiału otrzymywany metodami metalurgii proszkowej. Wytwarza się go z węglików niektórych metali, takich jak wolfram, tytan i inne. Węgliki spiekane (ich właściwości zależą od zawartości poszczególnych węglików), służą dzisiaj głównie do produkcji narzędzi – a zwłaszcza tych, do obróbki metali.

Zastosowanie węglików spiekanych

Węgliki spiekane znajdują zastosowanie przede wszystkim w produkcji narzędzi. Służących do obróbki skrawaniem. Spowodowane jest to ich wielką wytrzymałością na ścieranie. Jednocześnie ich produkcja jest o wiele tańsza, niż w przypadku narzędzi wykonanych na przykład ze specjalistycznych rodzajów stali narzędziowej. Cena węglika spiekanego sprawia, że jest to w tym momencie zdecydowanie najbardziej popularny materiał służący produkcji narzędzi skrawających o wysokiej wytrzymałości.

Ważną cechą węglików spiekanych jest również ich kruchość. Praktycznie nie produkuje się z nich żadnych większych narzędzi, a jedynie końcówki tnące narzędzi stalowych. Bardzo często końcówki takie mogą być wymienne – co znacznie zwiększa żywotność danego narzędzia. Wśród narzędzi, jakie powstają z użyciem węglików metali znajdują się przede wszystkim różnego rodzaju wiertła, frezy, czy noże tokarskie.

Recykling – skup węglika spiekanego

Skup węglika spiekanego to coś, z czym mogła się zetknąć każda osoba oddająca różnego rodzaju metale do skupu. Cena węglika spiekanego na skupach może kształtować się bardzo różnie – jednakże jest to zawsze materiał, którego sprzedaż jest opłacalna. Skup węglika spiekanego przyjmuje go zazwyczaj w trzech podstawowych formach. Po pierwsze są to zużyte części narzędzi, czyli właśnie spieczony węglik. Po drugie – może to być na przykład szlam węglikowy, który jest częstym produktem ubocznym produkcji i renowacji narzędzi. Trzecim rodzajem jest pył węglikowy (również pochodzi z produkcji i renowacji narzędzi).

Cena węglika na skupie może osiągać różne wysokości. Zależy przede wszystkim od rodzaju dostarczonego materiału, a także jego składu. Jak już wspomniano na początku węglik spiekany wytwarza się najczęściej z węglików wolframu i tytanu. Czasami używa się jednak również innych – o wiele rzadszych materiałów. Węglik jest surowcem w pełni poddającym się recyklingowi i może być powtórnie użyty do produkcji narzędzi. Zmniejsza to w dużym stopniu użycie metali pochodzących z wydobycia, co korzystnie wpływa na środowisko naturalne.

Wybrane dla Ciebie

Czytaj więcej